אילה - עיצוב תדמית, בניית אתרים, עיצוב אתרים, ניהול אתרים, קידום אתרים spacerקורס שפת הגוף spacerקורס הכשרת יועצי תדמית

מידע מרצים ממליצים הצטרפות מרצים למאגר מאמרים לוח מודעות לחיפוש מרצים לוח ארועים עמוד ראשי

מאגר מרצים - עמוד ראשי » מאמרים » מאמר - החינוך החדש למחזורי חיים וקריירה   יעקב בן שאול
החינוך החדש למחזורי חיים וקריירה
מאת: יעקב בן שאול לחצ/י לכניסה לאתר המרצהבעודנו קוראים שורות אלה, מתרחש סביבנו תהליך מואץ של עלייה בתוחלת החיים. כבר כיום מובטחים לנער בן 15 בממוצע עוד 92 שנות חיים, המהווים 'מחזור חיים שני' במונחי הזמן שהכרנו. למעשה, בקרבנו ישנם רבים שיזכו לחיות 'מגה חיים'. יתרה מכך, עד אמצע המאה תתגבש לה קבוצת האוכלוסייה הגדולה ביותר, בני 'הגיל השני', מבודלת מקבוצת הגילאים שמעליה, ושאחד ממאפייני חבריה שהם יהיו פעילים פיזית ומנטאלית מהגילאים שבעבר נחשבו ל'אמצע החיים' ולמשך עשרות שנים.

אלא שחיים ארוכים מאד אינם ערובה מפני תחושה של החמצה. דיכאון עתיד להיות בקרוב במקום השני על סקאלת גורמי המוות. לכן, מי שיכין עצמו מבעוד מועד הוא בעל הסיכוי הרב יותר לחוות חיים מספקים, יצירתיים, בעוד שלאחרים החיים הארוכים עלולים להיות לרועץ.

לפיכך, אחד הנושאים המיידיים שחייבים להשתנות הן האקסיומות עליהם עמד עד היום הייעוץ התעסוקתי וההבנה שקריירה אחת ארוכה היא פוטנציאל לתחושות של 'עייפות מהעבודה' ו'שחיקה', לא תאפשר גמישות מעבר בין מקצועות ו'קריירה שניה'. ישנו חשש שייעוץ מקצועי לקריירה אחת בלבד תטביע באדם כסרח עודף מגבלות שיקשו עליו לממש בהצלחה קריירה שונה, במחזור החיים השני ובכל מקרה דגם של אנשים המועסקים כשליש בלבד ממשך חייהם הבוגרים והפעילים. בכלל כל יחסינו לקריירה לא יתבסס עוד על תפישת הזמן המוגבל: ממי שיגיע מהר וגבוה יותר, למי שישרוד חיים ארוכים יותר.

בקיצור חיינו הארוכים ישנו נושאים רבים בחיינו, כמו מבנה עולם הרפואה שבה תיפרח 'רפואת המניעה' ותגובש 'רפואת התחזוקה', פערי ההזדמנויות בין גברים לנשים, ואי נכונות של צעירים להינשא באופן המסורתי, מאותו מועד שתהיה הבנה שמדובר בהתחייבות הדדית של למעלה מ- 80 שנה. אגב, פיתרון אפשרי לבעיה כזו עשוי להיות נספח ל'כתובה' שיהווה 'תחנת יציאה' שהיא למעשה 'גירושים אוטומטיים', לאחר 20 שנות נישואים במטרה לשמר את תחושת הוולונטריות שבקשר.

ועד להכרה שמגה החיים כבר כאן, ולמעוניינים למקסם את תוחלת חייהם, להלן כמה עצות:

האטה
'זמן' הוא מוצר שלא יהיה במחסור בעתיד. מי שמתכוון להגיע לגילאי 3 הספרות חייב להפנים שהמסלול הקצר הוחלף למרוץ הישרדות ארוך מאד, המחייב קצב חיים אחר למעוניינים להגיע לסופו.

דיאטה
לאחרונה חוזרת אופנה, שהיא אנטיתזה למלחמה ב'מגיפת ההשמנה', ושכוללת, לדוגמא, נוסטלגיה לנשים המלאות היפות. הבעיה, שהויכוח אינו על אסתטיקה אלא על עובדות מוצקות: כבר בשנות ה- 30 של המאה הקודמת נמצא הקשר בין דיאטה מועטת קלוריות לתוחלת חיים ארוכה - ולהיפך. למעשה, רק בשנה שעברה פורסם מחקר המקשר בין גנים המשמשים כ'שומרי סף' נגד הזדקנות, והמתעוררים לפעולה דווקא במצב של לחץ הנגרם ע"י הגבלת קלוריות.

תזונה נכונה כדרך חיים
בשנים הקרובות נקרא מדי פעם על מחקרים נוספים הקושרים מרכיבי תזונה טבעית לתוחלת חיים עולה ומניעת מחלות. אולם, אפילו על פי המידע המבוסס על המחקר הקיים, אנו יודעים על רימונים, יין אדום ואלכוהול מתון, אגוזי מלך או 'אומגה 3', מספיק כדי ליצור דיאטה מאוזנת ונכונה.

רפואת מניעה
התורה כבר קיימת, אך טרם התגבשה תחת קורת גג אחת. הרעיון המרכזי שאדם בריא, כיום באמצעות בדיקות תקופתיות אצל 'רופא המשפחה' ובעתיד באמצעות פניה ל'רופא המניעה', ינסה למקסם את תוחלת חייו על ידי דחיית הופעתן של המחלות הכרוניות.

שמירה על בריאות הנפש
החיים הארוכים לא יהיו בהכרח 'ורודים' לכל אורכם ולדיכאון תהיה תרומה מכרעת בעתיד לקיצור חיים. לכן, אדם יהיה חייב לא רק לאבחן תדירות את בריאותו אלא גם את מצבו הרגשי.

חברה
סטטיסטית עדיף לא להיות גבר, בעצם רצוי להיות יהודיה נשואה באושר, המקיימת יחסי מין עם בעלה ובת להורים מאריכי חיים. אבל, לא הכל ניתן לשליטה ובחירה... לכן, המינימום הנדרש הינו לא להיות בודד, אפילו החברה הינה של כלב או חתול.

קביעת מטרות לטווח קצר וארוך
כדי ליצור תחושת סיפוק, יצירה ואולי אף 'הגשמה עצמית', יש צורך לקבוע מטרות ותחומי עיסוק. לטווח קצר - עדיף להנהיג סדר יום אחיד ככל שניתן, אך בעיקר מטרות לטווח ארוך. לדוגמא, בת 50 ויותר, שתחליט להתחיל לימודי תואר ראשון מתוך חלום להיות פרופסור לצוויליזאציות ימיות או לטינית בעוד כ- 30 שנה, משפרת את סיכוייה להגיע לתום התקופה, גם אם החלום יוגשם בחלקו.

שינה
לא פחות מ- 7 שעות ולא מעבר ל- 9 שעות ביממה. היכן לישון? עדיפות לאחת מערי הלווין של 'מדינת תל אביב' ולא בחלק מערי הפריפריה שלנו. הסיכוי הסטטיסטי של תושבי רעננה והרצליה לחיות יותר מחבריהם בצפון ובדרום הארץ מוכח בכל סקר. בישראל מדובר על הפרש של מעל 4 שנים בממוצע לטובת החיים במרכז וחמור מכך גם בכל הקשור לתמותת תינוקות או מספר הרופאים יחסית לכמות האוכלוסייה. עובדות שמובילות לסעיף הבא.

כסף
ישראל היא מדינת רווחה ו'חוק ביטוח בריאות ממלכתי' מבטיח טיפול לכל. אלא שתוחלת החיים הצפוייה אינה תלויה סטטיסטית רק במטען הגנטי שקיבלנו מהורינו או בעישון שלנו, אלא גם לאיזה עשירון הכנסה אנו משתייכים. ככלל העתיד צועד לעבר מצב בו נשאל אדם "כמה כסף פנוי יש לך?" ונסיק מכך נתון של ממש להערכת השנים שנותרו לו לחיות.

הישרדות
העצה החשובה ביותר הינה לשרוד את 20 השנים הבאות... הצפייה הינה שבמהלך השנים הקרובות הרפואה הקונבנציונאלית תגיע לפסגות בתחום הריפוי ממחלות ממאירות ודחיית הופעתן של מחלות כלי דם, כן תפרח 'רפואת התחזוקה', זו שתטפל במצבים ובגילאים בהם הגוף כבר החל בקריסתו. אלא, שכדי לחיות 'מגה חיים', כלומר סקאלה שונה של תוחלת חיים, נהיה חייבים בהתערבות גנטית ואולי אף ביכולת של 'קשר מוח מחשב'. כלומר, כדי להגיע ל'תרופה נגד הזדקנות' נדרש למדע היישומי הנמצא רק בהתהוות, פרק זמן נוסף.

מאגר מרצים לשרותך